reklama

Ako si Rado a Béla podkopli stoličku – a nám všetkým tiež

Všetci voliči, ktorí išli 5. marca voliť s nádejou, že sa im podarí dosiahnuť zmenu a zabrániť ďalšej vláde strany SMER-SD si teraz musia celkom zúfať a nie je vylúčené, že spotreba alkoholu v niektorých regiónoch trochu narastie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rekapitulovať výsledok volieb je teraz, viac ako týždeň po voľbách, zbytočné a každý z tých cca 4,5 milióna pseudo-politológov, ktorí sa momentálne na Slovensku nachádzajú, ich ovláda už naspamäť. Ale uveďme si niekoľko základných faktov:

  • na schválenie programového vyhlásenia vlády je potrebných 76 hlasov poslancov v parlamente,

  • štyri strany, ktoré v súčasnosti rokujú ich majú podľa výsledkov volieb 85, ale reálne iba 81 a možno ešte o trochu menej,

  • ak by sa našlo ešte 6 ďalších zvolených poslancov, ktorí by odmietli hlasovať, Slovensko by sa dostalo do patovej situácie.

1. Zákon nechcených následkov

Zákon nechcených následkov poznáme už od staroveku a jeho prvým beta-testerom, nechceným, bola dievčina, ktorá sa podľa gréckej báje volala Pandora. Dnes na Slovensku vyčíňajú jej mladší bratranci Rado a Béla. Tí, motivovaní či už ziskom relatívnej moci alebo finančnými tlakmi (pozri Matovičovu konšpiračnú hypotézu) z pozadia, sú ochotní úplne alebo čiastočne znechutiť a odradiť svoju voličskú základňu a doslova ju ponúknuť stranám, ktoré ich budú priťahovať. Tí voliči, ktorí volili #Sieť a disponujú určitým kritickým myslením pôjdu pri najbližších voľbách voliť Borisa Kollára alebo Igora Matoviča. A tí, ktorým kritické myslenie chýba budú zrejme voliť Mariána Kotlebu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko ako celok i zahraničie je značne šokované z toho, že sa strana s fašistickými prvkami dostala do parlamentu a mnohí politickí komentátori, analytici i politici sa začínajú vyhraňovať voči tzv. neštandardným stranám. Tu, ale vidíme, že dvaja z predstaviteľov štandardných strán (teda takých, ktoré majú určitú štruktúru a viac-menej fungujú podľa určitého systému a nie sú ani extrémne ani extrémistické) svojim nezodpovedným a krátkozrakým správaním doslova naháňajú časť svojich voličov do náručia tých strán, voči ktorým sa vyhraňujú.

2. Matovičova konšpiračná hypotéza

Igor Matovič, predseda OĽANO (bojím sa túto formáciu nazvať stranou pretože sa skôr jedná o akési účelové zoskupenie vytvorené s jedným cieľom – dostať sa do parlamentu) prišiel pred pár dňami s teóriou, ktorá imponovala a imponuje veľkej časti verejnosti. Tvrdí v nej, že koalícia SMERu, SNS, Mostu a Siete bola dohodnutá už pred voľbami a teraz Fico, Danko, Bugár a Procházka hrajú iba divadlo pre verejnosť. Osobne síce Matoviča nepoznám, ale som presvedčený, že z jeho strany sa jedná o veľmi dobre premyslený mediálny ťah.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niekedy v roku 2015 som v rámci správ RTVS postrehol zmienku o tom, že ktosi (úprimne sa priznám, že neviem kto) robil prieskum verejnej mienky zameraný na konšpiračné teórie. Výsledok prieskumu bol síce nepríjemný no nie až tak prekvapivý. Výrazne viac ako polovica Slovákov verí konšpiračným teóriám a rôznym hoax-om, ktoré sa šíria médiami i sociálnymi sieťami. Teraz Igor Matovič zacielil na túto skupinu voličov – súčasných i budúcich – so svojou teóriou o predvolebnej dohode SMERu, SNS, Mostu a Siete. Som si takmer na 100% istý, že Matovič nepredpokladá, že niekomu z tých, ktorí túto jeho teóriu berú vážne docvakne absolútny dôsledok tejto i ostatných konšpiracných teórií. A síce, že ak je všetko vopred dohodnuté, pripravené a naplánované tak akcia každého človeka je zbytočná a bezvýznamná. Teda, že aj všetky hlasy, ktoré Matovič a OĽANO vo voľbách získali boli zbytočne odovzdané pretože aj tak tu nie je šanca niečo zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Procházkov pád a Bugárova záchranná vesta

Agentúra Polis dnes zverejnila prieskum vytvorený pre agentúru SITA, ktorá ukazuje zaujímavé čísla. S ohľadom na Most-Híd a Sieť je jasne viditeľné ako voliči týchto dvoch strán reagujú na ich rozhodnutie podieľať sa na vytvorení 3. vlády Róberta Fica. Most-Híd sa prepadol z 6,5% na 5,3% a Sieť by sa s 2,3% do parlamentu ani nedostala. Podľa tohto prieskumu by si polepšil nielen SMER-SD, ale aj SaS, SNS a podľa očakávaní aj ĽSNS Mariána Kotlebu. OĽANO by získalo 11%, teda žiadny posun v preferenciách pre túto stranu.

Je tak celkom dobre vidieť, že voliči relatívne citlivo reagujú na naplnenie alebo sklamanie očakávaní. Fico opäť raz ukázal, že je v súčasnosti asi najobratnejším politikom na slovenskej politickej scéne a vmanévroval dvoch svojich partnerov pri budovaní vládnej koalície do pozície, ktorá sľubuje kolaps týchto strán po ďalších voľbách. Predseda SNS Danko, ktorý sa pred voľbami vyhýbal akýmkoľvek sľubom a deklaráciám týmto svojim postojom taktiež pomohol svojej strane. Rovnako tak aj Richard Sulík. Marián Kotleba nemusel nič povedať, nič spraviť. Voliči sa k jeho strane sami hrnú, znechutení očividným zlyhaním hodnôt svojich favoritov. Spolu s Radom Procházkom stojí aj Boris Kollár, ktorého voliči očividne očakávali, že jeho povolebný postoj bude rozdielny od toho aký zaujal a preto by sa jeho hnutie Sme rodina do parlamentu, so ziskom 4,4%, nedostalo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Most-Híd má jedinú oporu a jediné svetlo nádeje – tým sú voliči z južného Slovenska, ktorým sa pozdáva umiernená rétorika Bélu Bugára vo vzťahu k maďarskej menšine na Slovensku a ktorým vadí ne-umiernený (nechcem povedať radikálny) postoj SMK. Ak sa Most-Híd aj počas svojho pôsobenia bude určitým spôsobom definovať voči SNS, môže to strane pomôcť udržať si aspoň niektorých voličov, ktorí nesúhlasia s tým, že sa Most dostáva do koalície so SMERom a SNS. Toto je jediná záchranná vesta, ktorú má Béla Bugár a jeho strana.

Radoslav Procházka takú vestu nemá. Odišiel z KDH, ktoré napriek tomu, že sa často očakávalo, že bude so SMERom spolupracovať tak nikdy nespravilo. Založil si vlastnú stranu, ktorá priťahovala podobné spektrum voličov a aj časť tých, ktorí nechodili voliť alebo nechceli voliť KDH. Tým ako menil a zmenil rétoriku pred voľbami a po nich a ako sa zachoval voči niektorým svojim podpredsedom stratil kriticky dôležitú časť voličov. S najväčšou pravdepodobnosťou tak spôsobil, že ak v tejto vláde a v tomto parlamente vydrží celé 4 roky, tak sa do parlamentu už nevráti.

Ponaučenie z tejto povolebnej epizódy je smerované ako voličom tak aj politikom.

Voliči. Je potrebné, aby ste viac času venovali výberu strany, ktorú budete a chcete voliť. Týždeň ani mesiac nestačia. Občas ani pol roka nestačí. Ideálne je sledovať dianie celé štyri roky, povzniesť sa nad rétoriku politikov a sledovať ich aktivitu a činnosť a porovnávať toto s tým čo deklarovali.

Politici. Štyri roky sú pre niekoho krátka doba, pre niekoho dlhá. Časť voličov môže mať síce krátku a značne selektívnu pamäť, ale môžete sa spoľahnúť na médiá, že im ju osviežia. Strany, ktorých predstavitelia jednajú aspoň z polovice tak ako hovoria sa udržia v politike dlhšie. Tí čo tak nerobia sa v parlamente udržia jedno, možno dve, volebné obdobia a potom ich voliči stratia trpezlivosť a nájdu si niekoho iného.

Pozn. Upravené formátovanie textu.

Ondrej Rajkovič

Ondrej Rajkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Politológ a človek, ktorý sa snaží prísť na koreň princípom a udalostiam v bezpečnostnej sfére i v našej domácej politikeTweet Zoznam autorových rubrík:  PolitikaVoľby 2012ArmádaÚvahyOn War/On PeaceSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu